• راهنمای کامل چاپ کاتالوگ، بررسی و مقایسه دقیق متریال های چاپی

  چاپ کاتالوگ یکی از مهمترین بخش های تهیه یک کاتالوگ استاندارد و خاص است. تمام هزینه و زمانی که صرف تهیه و طراحی محتوای کاتالوگ شما شده است، در این مرحله خود نمایی می کند. البته با رعایت چند نکته، بدون نیاز به دانش چاپ می توانید کاتالوگ خود را به بهترین شکل چاپ کنید. قبل از چاپ کاتالوگ خود حتما به نکاتی که در مقاله صفر تا صد یک کاتالوگ استاندارد ذکر شده است، توجه نمایید و مطمئن شوید که آنها را رعایت کرده اید. پس از اطمینان از نکات ذکر شده حال نوبت به بررسی مولفه های تاثیر گذار در چاپ کاتالوگ و تاثیر آنها می رسد. برای مشاوره چاپ کاتالوگ می توانید با کارشناسان فروش استودیو آرت سنتر تماس بگیرید.


  1- انواع کاغذ و قطع کاتالوگ

  نوع معمول کاغذ مورد استفاده در کاتالوگ، گلاسه است که خود انواع مختلفی دارد. بسته به سلیقه خود و نوع طراحی می توانید از گلاسه براق یا مات استفاده نمایید. گرماژ کاغذ کاملا بستگی به تعداد صفحه کاتالوگ شما دارد. به صورت پیش فرض می توانید در چاپ کاتالوگ خود از گرماژ ذیل استفاده کنید :

  • چاپ کاتالوگ ( تا 30 صفحه ) : جلد 250 گرم   |  صفحات داخلی : 150 گرم

  • چاپ کاتالوگ ( 30 تا 100 صفحه ) : جلد : 300 گرم | صفحات داخلی : 135 گرم

  قطع کاتالوگ شما نیز کاملا بسته به نوع کاربری کاتالوگ شما دارد. پیشنهاد می کنیم از قطع های معمول مثل A4 و یا قطع های مربعی (خشتی) . چرا که این ابعاد به صورت تجربی مورد استفاده قرار گرفته اند و حمل و نقل آنهاو از آن مهمتر نحوه جا گرفتن آنها در کتابخانه مشخص و راحت است. سایز های غیر استاندارد باعث می شوند تا کاتالوگ شما زود تر فرسوده شود و دیگران نتوانند آن را با خود حمل کنند.

  چاپ کاتالوگ

  2- انواع صحافی

  صحافی کاتالوگ به دو صورت ذیل صورت می گیرد :

  • چسب گرم
  • منگنه ( تخت یا لوپ Loop )

  صحافی چسب گرم : مناسب برای کاتالوگ های ضخیم می باشد. در این حالت کاتالوگ شما درست مثل یک کتاب صحافی می شود و در صورتی که ضخامت کاغذ ها و تعداد صفحات شما بالا باشد می توانید از دوخت نیز استفاده نمایید. در صورتی که از صحافی چسب گرم استفاده می کنید حتما دقت داشته باشید تا گرماژ صفحات داخلی شما بیش از حد زیاد نباشد. چراکه پس از چند بار استفاده، کاتالوگ شما اصطلاحا ورق ورق می شود و چسب توان تحمل فشار آمده را نخواهد داشت.

  صحافی منگنه تخت : این دست از منگنه ها درست شبیه منگنه های عادی است که همه آن را می شناسند. منگنه تخت مناسب چاپ کاتالوگ در تعداد صفحات کم (حدود 15) صفحه است. برای محکم شدن منگنه ها و درگیری بیشتر آنها با صفحات،حتما از انواع سلفون ها (در ادامه معرفی می شود) استفاده نمایید.

  منگنه لوپ

  صحافی منگنه لوپ Loop : این نوع از منگنه ها با توجه به اختلاف قیمت کم آنها با نمونه تخت، برای چاپ کاتالوگ پیشنهاد می شوند. دلیل اول این است که این منگنه ها به دلیل ساختار خود به نوعی در عطف (محل خط تا ) می پیچند و شبیه یک گیره صفحات را درگیر می کنند. دلیل دوم این است که به دلیل دایره ای بودن آنها در نمایشگاه ها می توان به راحتی از استند ها آویزان کرد. اما نقطه ضعف این نوع از صحافی زمانی نمایان می شود که شما می خواهید کاتالوگ خود را داخل پاکت هم سایز کاتالوگ خود قرار دهید. زائده دایره ای شکل به درب پاکت فشار می آورد و ممکن است آن را پاره کند. اما به هر حال استفاده از این نوع منگنه ها در چاپ کاتالوگ بسیار متداول می باشد.

  انواع دیگری از صحافی ها هستند مثل سیمی و … که برای چاپ کاتالوگ معمولا استفاده نمی شوند. در مواردی هم از ترکیب این دو منگنه برای اطمینان از استحکام کاتالوگ استفاده می شود.

  3- انواع روکش (سلفون)

  امروزه کمتر کاتالوگی بدون داشتن روکش یا همان سلفون می بینیم. پیشنهاد می کنیم شما هم حتما در چاپ کاتالوگ خود از سلفون برای جلد استفاده نمایید. این روکش ها کاملا ضد آب هستند و باعث می شوند تا جلد کاتالوگ شما (که در دسترس ترین صفحه است) دیرتر فرسوده شود. استفاده از سلفون باعث می شود تا جلد کاتالوگ به راحتی پاره نشود و در صورتی که روی جلد آب بریزد و یا کثیف شود به راحتی بتوان آن را تمیز کرد. از همه مهمتر پس از مدتی ممکن است مرک و یا کاغذ استفاده شده در کاتالوگ شما به دلیل نا مرغوب بودن و یا در معرض عناصر شیمیایی موجود در هوا رنگ پریده شوند یا تغییر رنگ بدهد. سلفون باعث می شود تا این اتفاق دیرتر برای کاتالوگ شما رخ دهد و به نحوی محافظ همه فن حریف کاتالوگ شما است ! انتخاب نوع آن هم کاملا بستگی به سلیقه و نوع طراحی کاتالوگ شما دارد.

  انواع سلفون :

  • سلفون مات
  • سلفون براق
  • سلفون های تزئینی ( مخملی و … )

  قبل  از استفاده از سلفون ها حتما نمونه های آن را از نزدیک ببینید و با هم مقایسه کنید. اگر به طور مثال جلد شما تیره است، حتما نمونه سلفون های مات و براق را روی نمونه مشابه آن ببینید چراکه سلفون ها ممکن است رنگ شما را به طور یک دست 10 تا 15 درصد تیره یا روشن کند. این به دلیل حرارت دستگاه سلفون و پرس کاغذ است. اگر روی رنگ ها حساس هستید حتما نمونه های مشابه را به دقت بررسی کنید.

  4- روکش های برجسته

  روکش های برجسته یا همان  UV ها در واقع جنبه تزیینی دارند. در استفاده از این نوع از خدمات چاپ، زیاده روی نکنید. معمولا سطح کمی از کاتالوگ را که از اهمیت بیشتری برخوردار است (مثل لوگو) برجسته می کنند. در این فرایند ضخامت این بخش حدود 2 تا 5 میلی متر افزایش پیدا می کند که می تواند باعث جذابیت بیشتر کاتالوگ شود.


  استودیو آرت سنتر


 • Commentaires

  Aucun commentaire pour le moment

  Suivre le flux RSS des commentaires


  Ajouter un commentaire

  Nom / Pseudo :

  E-mail (facultatif) :

  Site Web (facultatif) :

  Commentaire :